Zalety projektowania ogrodów z oczkiem wodnym

ogród z oczkiem wodnym

Zalety projektowania ogrodów z oczkiem wodnym

Oczko wodne jest małym zbiornikiem wodnym, pełniącym w ogrodach funkcję ozdobną. Obok niewątpliwych walorów estetyczno-wizualnych, oczka wodne odgrywają bardzo ważną rolę w środowisku naturalnym. Decyzję o założeniu oczka wodnego najlepiej podjąć już na etapie projektowania ogrodu, dzięki czemu nasze oczko będzie idealnie dopasowane do wybranej koncepcji i stylu.

 

Poprawia nastrój i mikroklimat

Obecność zbiornika wodnego w naszym ogrodzie to doskonały sposób na poprawę samopoczucia i wyciszenie. Relaks przy oczku wodnym sprawia wiele przyjemności i umożliwia regenerację psychiczną. Delikatny szum wody uspokaja i koi nerwy. Oczko wodne nadaje naszemu ogrodowi unikalny charakter i jest wartością estetyczną samą w sobie. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie w otoczeniu piękna natury ma zbawienny wpływ na nastrój. Dodatkowo, oczko wodne wytwarza bardzo korzystny mikroklimat. Powietrze w otoczeniu oczka wodnego jest lepiej nawilżone, co pozytywnie oddziałuje zwłaszcza na osoby, borykające się z alergią lub problemami oddechowymi. Oczko wodne pełni dodatkowo bardzo istotną rolę ekotonu, czyli strefy przejściowej pomiędzy dwoma ekosystemami. Przyczynia się do dużej bioróżnorodności w otoczeniu zbiornika wodnego oraz ma pozytywny wpływ na rośliny ogrodowe. Projektowanie ogrodów z oczkiem wodnym to dobry sposób na utrzymywanie powietrza i gleby w stanie nawilżenia, co przyczynia się do wzrostu roślin i ułatwia im wegetację.

 

Pobudza kreatywność i motywuje

Ogrody, zaprojektowane razem z oczkiem wodnym, wymagają nieco więcej pracy. Jest to jednak świetna metoda motywacyjna do zainteresowania się bogatą florą i fauną w zbiorniku wodnym. Posiadane oczka wodnego to doskonała okazja do poznania nowych gatunków roślin, które sadzimy w oczku oraz na jego brzegach, a także pomysł na unikalne hobby. Ogród z oczkiem wodnym zachęca także do wysiłku fizycznego, związanego z koniecznością wykonywania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Co prawda nie są one skomplikowane, ale umożliwiają aktywne spędzenie czasu na łonie przyrody. Dodatkowo, projektowanie ogrodu z oczkiem wodnym to idealny trening dla naszej kreatywności. Wpływa na to mnogość dostępnych możliwości ukształtowania oczka i możliwość zastosowania różnych efektów dekoracyjnych: kaskad, sztucznych strumieni czy połączenia oczka z formacjami skalnymi. We wszystkich naszych pomysłach z pewnością pomoże nam zaufana firma ogrodnicza, niemniej sam proces tworzenia da nam duże pole dla wyobraźni.