Skarpa w ogrodzie - ogród na skarpie

Aranżacja ogrodów

Skarpa w ogrodzie – ogród na skarpie

Odpowiednio zaaranżowane skarpy ogrodowe sprawiają, że ogród staje się ciekawszy, bardziej tajemniczy, a także wygląda bardziej nowocześnie. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie zaprojektowanie i ukształtowanie skarpy wymaga wiedzy i wyobraźni przestrzennej. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu ogrodów. Skarpy rządzą się swoimi prawami i konieczne jest odpowiedni dobór roślin czy skał. Błędy popełnione przy gospodarowaniu wzniesienia mogą być potem trudne do eliminacji.

 

Aranżacja ogrodwa skarp Aranżacja ogrodwa skarp Aranżacja ogrodwa skarp Aranżacja ogrodwa skarp Aranżacja ogrodwa skarp Aranżacja ogrodwa skarp Aranżacja ogrodwa skarp Aranżacja ogrodwa skarp Aranżacja ogrodwa skarp

Skarpa w ogrodzie, jak ją zagospodarować? 

Skarpy i wzniesienia w ogrodzie często są odbierane jako problem. Tymczasem wykorzystując doświadczenie i kreatywność, można wykorzystać taki teren na korzyść całego projektu. Ogród na skarpie prezentuje się ciekawiej. Nie jest schematyczny jak ogrody na ciągłym płaskim podłożu. Zaletą skarpy jest możliwość lepszej ekspozycji roślin. Zagospodarowanie skarpy zależne jest w dużej mierze od miejsca, w którym się znajduje. Dobór roślin zależy od natężenia promieni słonecznych, które docierają w dane miejsce. Zwykle na skarpie tworzy się parawany z krzewów, skalniaki lub trawiaste zbocza.

Skarpa w ogrodzie może mieć również bardzo praktyczne zastosowanie. Przede wszystkim tłumi hałas docierający z zewnętrznej części działki. Jeśli nasz ogród znajduje się w miejscu, gdzie hałas jest na porządku dziennym, skarpa znacznie zmniejszy jego natężenie. Dzięki temu pobyt w ogrodzie będzie dużo bardziej relaksujący. Podobnie sprawa wygląda z wiatrem. Skarpy ogrodowe chronią od wiatru, który może być dokuczliwy podczas zmiennej pogody. Funkcje praktyczne skarpy w dużej większości spełniają murki umacniające. Oczywiście murki na zboczach są przyciągającym uwagę elementem ogrodu.

Rośliny na skarpy są najczęściej dedykowane specjalnie pod zbocza i wzniesienia. Na stronie południowej często wykorzystuje się byliny ciepłolubne. Natomiast na północnej byliny skalne (np. Bergenia sercolistna czy Dąbrówka rozłogowa). Rośliny na skarpy powinny być bardziej zwarte w miejscach, gdzie nachylenie jest większe. Dobrym wyborem będą róże, barwinki, bergenie czy konwalie. Krzewy na skarpy również są dobrym pomysłem na dekorację.

Skalniak na skarpie – podstawowe zasady

Skalniak musi być dobrze przemyślany. Wiele osób po prostu umieszcza kamienie na powierzchni zbocza, które czasami wypełniają również krzewy na skarpy. Nie jest to jednak najlepszym pomysł. Przede wszystkim taka kompozycja nie jest estetyczna i sprawia, że ogród gorzej się prezentuje. Ponadto jest również niebezpieczna – zarówno dla osób, jak i roślin, znajdujących się w pobliżu. Dlatego skarpę powinno się w miarę możliwości rozbudować i urozmaicić. Lepszym wyjściem jest wykorzystanie naturalnie istniejących wzniesień, gdzie ziemia jest już dobrze osadzona. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby usypać zbocze od podstaw. Trzeba jednak pamiętać, że jest to praktyka wymagająca nieco więcej czasu.

Dobrze sprawdza się również budowa murków oporowych, które podpierają konstrukcję na całej długości. Zapobiegają one osuwaniu się zbocza. W celu urozmaicenia skarpy można wykorzystać płaskie kamienie, aby stworzyć schody. Schody można wykorzystać do chodzenia po zboczu lub jako miejsca na różnorodne rośliny. Skalniak na skarpie to rozwiązanie wykorzystywane bardzo często i na pewno warto po nie sięgnąć, projektując ogród.

Zagospodarowanie skarpy to zadanie wymagające poświęcenia nieco czasu. Całość trzeba dobrze przemyśleć, aby skarpa spełniała swoje zadanie jak najlepiej. Nasza firma zajmuje się projektowaniem ogrodów, w których często urządzamy rozmaite skarpy na życzenie klienta. Przykładowe realizacje przedstawione zostały powyżej. Warto zwrócić uwagę na fakt, jak w ciekawy sposób można wykorzystać skarpę znajdującą się bezpośrednio przy domu – zbocza są często połączone z wejściem do środka. W przypadku zagospodarowania powierzchni zbocza najlepiej skorzystać z usług profesjonalistów. Jest to gwarancja, że wszystko zostanie wykonane zgodnie z obowiązującymi zasadami, a ogród będzie funkcjonował prawidłowo. Jeśli są Państwo zainteresowani ofertą naszej firmy, to zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów. Jesteśmy gwarantem na to, że ogród na skarpie będzie wyglądał olśniewająco i przyciągał uwagę każdego przechodnia.