Czytaj więcej
Zakładanie ogrodu to niezwykle rozbudowany i inspirujący proces, na który składa się kilka poszczególnych kroków. Nasza firma oferuje współpracę według konkretnego planu wypracowanego na własnym doświadczeniu. Sprawia to, że klienci zawsze są zadowoleni, ale również wiedzą, na jakim etapie znajdują się wykonywane prace. U nas nic nie dzieje się przypadkiem. Profesjonalnie podchodzimy do każdego zadania, które realizujemy od samego początku do końca. Wszystko jest przemyślane i nastawione na jak największe zadowolenie klienta. Wypracowanie tak sprawnego modelu współpracy to efekt wielu lat pracy i doskonalenia. Czego więc można oczekiwać, decydując się na współpracę z nami? Jak będzie wyglądał plan działania?
Spotkanie z klientem
Każda osoba ma inną wizję dotyczącą swojego wymarzonego ogrodu. Stąd też na samym początku współpracy organizujemy spotkanie, na którym omawiamy z klientem wszelkie sprawy związane z przyszłym projektem. Jest dla nas niezwykle ważne, aby klient otrzymał ogród nie tylko funkcjonalny, ale również odpowiadający jego potrzebom. Dlatego też do każdej realizacji podchodzimy w pełni indywidualnie. W trakcie spotkania klient przedstawia swój pomysł i oczekiwania, a my kierując się doświadczeniem, staramy się doradzić i zaproponować ewentualne poprawki lub rozwiązania alternatywne. Na spotkaniu ustalamy również istotne kwestie dotyczącego kolejnego kroku współpracy. Klient może określić, czy mamy przygotować projekt ogrodu wraz ze szczegółową kalkulacją robót i spisem roślin, czy może zatrzymamy się na samej kalkulacji robót.
Staramy się, aby spotkanie zawsze przebiegało w miłej atmosferze i zajmujemy tylko tyle czasu klienta, ile naprawdę potrzeba do wykonania szkicu projektu. Nie zadajemy zbędnych pytań i skupiamy się tylko na konkretach. Gdy spotkanie zostanie zakończone sukcesem, czas na kolejny krok, w którym to klient będzie mógł zobaczyć nieco więcej szczegółów dotyczących swojego ogrodu.
Przygotowanie projektu
Zanim przejdziemy do aranżacji, czeka nas wiele pracy. Na początku musimy wykonać projekt. Jest to jedna z ważniejszych części całości. To właśnie w tym momencie prezentujemy klientowi projekt ogrodu w każdy możliwy sposób. Posługujemy się rzutami z góry, rzutami izometrycznymi, wizualizacją 3D, a także oferujemy wirtualny spacer po ogrodzie. Sam projekt w postaci rysunku technicznego często niewiele mówi osobie składającej zlecenie. Dlatego wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponujemy projekt w formie 3D. Wszystko po to, aby klient poczuł się tak, jakby jego ogród był gotowy, a on znajdował się w jego wnętrzu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wcześniejsze propozycje z naszego spotkania, zostają zaprezentowane w formie wizualnej. Obraz wymarzonego ogrodu, który do tej pory pozostawał dla klienta jedynie elementem wyobraźni, staje się czymś realnym. Dzięki temu klient może sprawdzić, co mu się podoba, a co można by ewentualnie zmienić. Po uwzględnieniu uwag przygotowujemy ostateczną wersję projektu.
Przygotowanie samej wizualizacji ogrodu odbywa się przy uwzględnieniu kilku ważnych aspektów. Po pierwsze - uwagę zwracamy na funkcje, jakie spełniać ma dany ogród. Czy będzie to miejsce spokojnego wypoczynku, czy może nastawione bardziej na rekreację? A może to kilka funkcji połączonych ze sobą? Za ten etap odpowiada oczywiście nasz klient, a my staramy się dopasować wszystkie elementy układanki do tych początkowych założeń. Następnie przeprowadzamy inwentaryzację aktualnej przestrzeni. Sporządzamy dokumentację fotograficzną terenu oraz pobliskich obszarów. Klient niestety nie odpowiada za wszystkie elementy znajdujące się poza granicami ogrodu, dlatego w miarę możliwości staramy się niektóre elementy zasłonić, a inne wyeksponować. Jeśli ogród ma być intymnym spokojnym miejscem, staramy się zadbać o prywatność. Sporządzamy również kosztorys wykonawczy, aby klient otrzymał konkretne informacje na temat finalnego kosztu wszelkich fragmentów ogrodu. Wtedy będzie można również dokonać zmian, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Na naszej stronie znajdują się filmy z wykonanymi projektami ogrodów. Zapraszamy do zapoznania się z nimi, ponieważ dzięki nim, można dowiedzieć się, jak taki projekt w 3D wygląda. Daje to również większą orientację, na co się przygotować współpracując z naszą firmą.
Rozpoczęcie realizacji projektu
Jeśli wszystko będzie w porządku, rozpoczniemy realizację projektu. Na początku konieczne będzie przygotowanie terenu pod prace ziemne, budowlane i ogrodnicze. Prace ziemne to podstawa każdej budowy. Odpowiadają między innymi za bezpieczeństwo, dlatego pełnią tak ważną rolę. Ten etap nie uwzględnia jeszcze wprowadzenia do ogrodu elementów małej architektury czy roślin. Dotyczy jedynie przygotowania terenu, ale to właśnie fundamenty stanowią najważniejszą część całego przedsięwzięcia. Jeśli ktoś zaniedbałby ten aspekt, to szanse na stworzenie funkcjonalnego ogrodu drastycznie maleją.
Oczywiście proces przygotowywania terenu pod kolejne prace jest wykonywany przez naszych doświadczonych pracowników. Na podstawie wielu dotychczasowych projektów, doskonale wiedzą oni jak ważny jest to etap, dlatego wykorzystują maksimum swoich umiejętności. Rozpoczęcie realizacji pozwala nieco zorientować się w kształcie samego ogrodu, jednak najważniejsze elementy zostaną wprowadzone dopiero w następnym kroku. Najpierw trzeba upewnić się, że teren został przygotowany z należytą starannością.
Wdrożenie wszystkich elementów ogrodu
Następnym krokiem będzie wdrożenie elementów ogrodu, ustalonych podczas przygotowywania projektu. Jednak na samym początku, niezbędna jest rekultywacja. Rekultywacja terenu jest procesem, podczas którego odzyskuje się walory danego obszaru, zdegradowanego lub zanieczyszczonego działalnością człowieka. Dopiero gdy z gleby zostaną usunięte szkodliwe substancje, może ona zostać zagospodarowana w odpowiedni sposób.
Następnie czas na zagospodarowanie ogrodu. Według wcześniejszych ustaleń zostaną przygotowane skarpy. Wzniesienia są często wykorzystywane, aby lepiej eksponować rośliny na promienie słoneczne. Sam dobór roślin na skarpie również jest uzależniony od intensywności promieni, docierających w dane miejsce. Kreatywnie przygotowana skarpa znacznie uatrakcyjnia ogród. Jednocześnie może również mieć właściwości tłumiące hałas, co jest istotne w przypadku ruchliwych i głośnych okolic. Na tym etapie współpracy zostaną również przygotowane opaski z kamienia w odpowiednich miejscach. Opaska z kamienia jest przepuszczalna dla wody i dzięki niej można zachować czystość elewacji. Tym samym pełni również rolę estetyczną, a jej dobór jest uzależniony od indywidualnych wskazówek każdego klienta.
Żaden profesjonalnie wykonany ogród nie może obejść się bez nawodnienia. Oczywiście ten element również w dużej mierze zależny jest od wcześniejszych ustaleń. Wybór zwykle pada na automatyczne nawodnienie, które jest ważne również z perspektywy ekonomicznej. Dzięki temu, że za nawodnienie odpowiada automat, możemy dowolnie kontrolować jaka ilość wody jest używana. W przypadku gdy następuje zmiana pogody i przez kilka dni pada intensywny deszcz, możemy zmienić ustawienia i ograniczyć zużywaną wodę, która jest wtedy zbędna w dużych ilościach. Gdy zaś pojawiają się wysokie temperatury, można ponownie manipulować tym parametrem.
Na tym etapie konieczne będzie również uformowanie rabat, zasadzenie roślin i trawy. Oczywiście to również elementy, które zostały wcześniej uzgodnione z klientem podczas przygotowywania ogrodu. Tak więc typ roślin i ich rozmieszczenie jest zależne od danego projektu. Poza wprowadzeniem traw, konieczne będzie także wyrównanie terenu.
Prace porządkowe
Po zakończeniu poprzedniego etapu czas na podstawowe prace porządkowe. Powierzchnia ogrodu zostanie szczegółowo oczyszczona z pozostałości wszelkich dotychczasowych robót. Jest to ostatni etap wykończeniowy, po którego zakończeniu ogród powinien być dopuszczony do użytkowania. Sprawdzamy więc, czy aby na pewno wszystko jest na swoim miejscu oraz, czy wszelkie zautomatyzowane elementy działają zgodnie z ustaleniami. W razie nieprawidłowości wdrażamy ostatnie poprawki.
Jako że jest to jeden z ostatnich elementów współpracy, nasi pracownicy przygotowują ogród do wymogów danej pory roku, tak, aby właściciel mógł od razu cieszyć się swoim nowo zagospodarowanym miejscem.
Serwis powykonawczy
Na zakończenie naszej współpracy każdemu klientowi oferujemy serwis powykonawczy. Przykładowo - być może zajdzie potrzeba zmiany ustawień instalacji automatycznego nawadniania. Wtedy pracownicy naszej firmy zjawią się, aby wykonać usługę serwisowania. Podobnie konieczne może być przygotowanie ogrodu na zbliżającą się jesień czy wiosnę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nowy ogród stanowi często dla właściciela nie lada wyzwanie. Dlatego właśnie dodaliśmy do naszej oferty usługę, z której można skorzystać już po wykonaniu całego projektu. W razie chęci skorzystania z serwisu powykonawczego, należy się z nami skontaktować w celu omówienia szczegółów danej pracy. Wtedy nasi pracownicy będą mogli przygotować wszystko, co potrzebne do powierzonego zadania. Jest to jednocześnie ostatni krok procesu realizacji ogrodu.
Wymienione powyżej elementy współpracy to plan, którego zawsze się trzymamy i nigdy nas nie zawodzi. Mogą być Państwo pewni, że powyższy schemat działania sprawdza się znakomicie, a nasi klienci są bardzo zadowoleni z dotychczasowych efektów. Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby każdy projekt przygotować indywidualnie zgodnie z potrzebami klienta. Zaczynamy więc od podstawowej rozmowy, a potem od tych ustaleń rozpoczynamy realizację całego zamówienia, przy uwzględnieniu naszych ewentualnych rad i zmian. Mają więc Państwo pewność, że przez każdy element współpracy, zostaną przeprowadzeni bez najmniejszych komplikacji, a my będziemy zawsze służyć pomocą. Dzięki temu wszystko przebiegnie sprawnie, a cały projekt zostanie zrealizowany zgodnie z powyższym planem. W razie pytań dotyczących oferty lub szczegółów poszczególnych kroków - zapraszamy serdecznie do kontaktu.