Kamień ogrodowy

Aranżacja ogrodów

Kamień ogrodowy

Kamień ogrodowy pełni funkcję zarówno estetyczną, jak i funkcjonalną. Dobrze dobrany kamień idealnie współgra z zielonym trawnikiem i rabatami kwiatowymi. Połączenie na zasadzie kontrastu zielonego trawnika i kamyków o szarych odcieniach tworzy w każdym ogrodzie niepowtarzalny, wręcz górski klimat. Kamień ogrodowy może również zostać wykorzystany do budowy schodów czy oczka wodnego, dlatego jest tak bardzo użyteczny. Warto pamiętać, że w trakcie aranżowania ogrodu można korzystać z kamieni naturalnych oraz sztucznych. Jakie kamienie ozdobne do ogrodu będą najlepszym wyborem? Na co zwrócić uwagę wybierając kamyki do ogrodu?

 

Kamień ogrodowy Kamień ogrodowy Kamień ogrodowy Kamień ogrodowy Kamień ogrodowy Kamień ogrodowy Kamień ogrodowy Kamień ogrodowy Kamień ogrodowy

Jaki kamień do ogrodu wybrać?

Bardzo często w ogrodach wykorzystuje się żwir. Jest to kamień bez ostrych krawędzi. Żwir zwany też otoczakami może powstawać zarówno mechanicznie, jak i naturalnie. Warto dodać, że moda na taką aranżację dotarła do nas ze słonecznej Grecji. Tam często wykorzystuje się biały żwir, który ładnie współgra z niebiesko białymi domkami. Naturalnie kamień ten jest formowany przez płynącą wodę. W przypadku produkcji mechanicznej potrzebne są specjalne bębny, które pozorują proces zachodzący w naturalnych warunkach. Produkcja otoczaków wymaga profesjonalnych maszyn i zajmuje dużo czasu. Z tego względu kamienie te są droższe od, chociażby grysów. Otoczaki są bardzo często wykorzystywane przy oczkach wodnych czy strumykach. Pasują tam doskonale, ze względu na to, że to ich naturalne środowisko. Kamienie ogrodowe tego typu bardzo dobrze wyglądają nocą przy sztucznym oświetleniu, tworząc niezapomniany nastrój.

Jednymi z najczęściej wybieranych kamieni jest biały kamień dekoracyjny zwany również Thassos. Jego śnieżna biel wspaniale kontrastuje z szarymi uliczkami czy zielonymi krzewami. Sprawia, że rośliny są lepiej widoczne i ich ekspozycja jest podkreślona. Trzeba pamiętać, że aby kamyki do ogrodu utrzymały swój odpowiednio biały odcień, ważna jest impregnacja oraz regularne czyszczenie.

Inne często wykorzystywane kamienie ogrodowe to tzw. łupki ogrodowe. Taki kamień nie ma sprecyzowanego kształtu, a jego produkcja odbywa się w specjalnych urządzeniach. W ogrodach stosuje się także szarogłazy, które cieszą się dużą popularnością ze względu na niską cenę. Dobrze, gdy kamień do ogrodu jest naturalny. Wtedy idealnie komponuje się z innymi elementami ogrodu i jest odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Grys ogrodowy – zastosowanie

Niezwykle często wykorzystuje się również grys. Jest to kamień podzielony na małe kawałki, które mają zazwyczaj ostre krawędzie. Produkcja tego typu kamienia nie jest skomplikowana. Oznacza to, że należy on do tych tańszych. Ze względu na sporą popularność grysu w naszym kraju, dostępnych jest wiele rodzajów. Najczęściej wybierany jest grys granitowy, ale poza tym wyróżnić można również grys marmurowy, biały Thassos, granitowy czy bazaltowy.

Grys granitowy zwykle produkuje się w Polsce. Granit charakteryzuje wysoka wytrzymałość i piękny wygląd przez długi okres czasu. Ponadto tego rodzaju grys ma tradycyjny szary kolor, który wyróżnia się na tle często używanego białego i grafitowego. Grys ogrodowy to świetny wybór nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę, ale także wydajność. Ponadto nie trzeba się martwić, że podczas zmiennych warunków atmosferycznych kamień będzie trzeba ciągle sprzątać np. z alejek. Różnorodność dostępnych opcji tego kamienia sprawia, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Podsumowując, kamienie ozdobne do ogrodu to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę i uwzględnić podczas wykonywania projektu. Wybór jest spory, dlatego nie powinno być problemu z dopasowaniem kamienia do stylu, w jakim ogród zostanie stworzony. Nasza firma realizuje wszelkie konstrukcje wykonywane przy użyciu kamieni. Od lat tworzymy oczka wodne, strumienie czy chodniki. Jeśli chcą Państwo udoskonalić swój ogród, to warto skorzystać z usług specjalistów. Po wprowadzeniu kilku zmian może okazać się, że przebywanie w ogrodzie stanie się jeszcze przyjemniejsze niż dotychczas. W razie zainteresowania ofertą zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów.