Kompozycje roślinne

Aranżacja ogrodów

Kompozycje roślinne ogrodowe

Rośliny ogrodowe stanowią jeden z najważniejszych elementów każdego nowoczesnego ogrodu. To właśnie odpowiednio ułożone kompozycje kwiatowe nadają unikalnego charakteru takim miejscom. Szczególnie widoczne jest to wiosną, kiedy świat budzi się do życia, a kwiaty ogrodowe rozkwitają. Możemy wtedy dostrzec różnorodność pięknych kolorów i poczuć pełnię wspaniałych zapachów.

 

Kompozycje roślinne Kompozycje roślinne Kompozycje roślinne Kompozycje roślinne Kompozycje roślinne Kompozycje roślinne Kompozycje roślinne Kompozycje roślinne Kompozycje roślinne

Kompozycje kwiatowe – podstawowe zasady

Dobór roślin do ogrodu jest niezwykle istotny. Odbywa się na podobnych zasadach, jak przy wyborze mebli do domu. Jeśli w jednym pokoju ustawilibyśmy meble w różnych stylach od klasycznego do nowoczesnego, to całość nie wyglądałaby najlepiej. Poszczególne kwiaty czy rośliny powinny do siebie pasować. Niektórzy w ogóle nie planują w aranżacji kwiatów ogrodowych. Jednak sama zieleń traw i innych roślin traci wtedy na jakości. Warto znaleźć przynajmniej niewielką przestrzeń na ukwieconą rabatę. Organizacja roślin w ogrodzie na własną rękę nie jest łatwym zadaniem. Trzeba wiedzieć przede wszystkim jak dobrać kwiaty, aby cały system współgrał możliwie jak najlepiej. Ponadto dobrze mieć nieco większą wiedzę z zakresu projektowania ogrodu, co pozwoli rozmieścić tylko najbardziej efektowne kwiaty ogrodowe. Nasz zespół ma wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, dlatego radzi sobie doskonale na każdym etapie projektowania ogrodu. Skupiamy się na wszystkich elementach ogrodu, począwszy od elementów małej architektury, a na kwiatach i roślinach skończywszy.

Kiedy przejdziemy się po pięknym ogrodzie, wszystko wydaje się być w stu procentach naturalne. Tymczasem istnieje spore prawdopodobieństwo, że cały ogród został doskonale przemyślany. Właściwe rozplanowanie nasadzeń zwiększa szanse na to, że nasze rośliny ogrodowe będą rosły nie tylko bujnie, ale i zdrowo. Zaleca się, aby na tyłach rabat sadzić wyższe gatunki kwiatów, natomiast z przodu niższe. Hierarchia w naturze jest niezwykle ważnym elementem. To właśnie ona sprawia, że ogród jest uporządkowany i wygląda estetycznie.

Drzewka i krzewy do ogrodu

Drzewa ozdobne to kolejny ważny element aranżacji ogrodu. Rośliny i kwiaty są istotne, ponieważ tworzą razem jedną całość. Zielony trawnik pięknie kontrastuje z kolorami kwiatów. Jednak rośliny mają zwykle ograniczoną wysokość i warto dodać drzewka ozdobne, które uzupełnią hierarchię ogrodu. Przykładowe najpopularniejsze drzewka ozdobne to np. klon palmowy, miłorząb dwuklapowy czy jarzębiny pospolite. Szczególnie klon palmowy cieszy się ogromną popularnością. Wszystko za sprawą wielu odmian, które możemy spotkać.

Krzewy kwitnące mogą pełnić kilka funkcji. Przede wszystkim mogą ładnie komponować się z resztą roślin i ozdobnych elementów. Poza tym, jeśli aranżacja ogrodu zajmują się profesjonaliści, można dzięki krzewom uzyskać efekt tzw. wielopiętrowości. Krzewy do ogrodu mogą zostać wykorzystane m.in. jako:

  • dekoracje oczek wodnych,
  • żywopłoty,
  • krzewiaste kompozycje.

Warto pamiętać o jeszcze jednej zalecie krzewów – niektóre z nich mają jadalne owoce, które dodatkowo mogą urozmaicać czas spędzany w ogrodzie.

Często wykorzystywanymi krzewami są magnolia lub iglaki takie jak tuja czy cyprysik. Magnolia sprawdza się znakomicie na ciężkich podłożach z gliny. Ostateczny wybór drzewek czy kwiatów jest uzależniony od indywidualnych preferencji klienta. Nasza firma oczywiście jest w stanie zaproponować zamienne rośliny, które lepiej będą współgrały z pozostałymi i będą pasowały do podłoża.