Kamienne ścieżki i schody w ogrodzie

Aranżacja ogrodów

Kamienne ścieżki i schody w ogrodzie

Piękny ogród tworzą nie tylko odpowiednio rozmieszczone kwiaty, drzewa czy trawniki. Bardzo ważną rolę odgrywają również wszelkie kamienne ozdobniki. Stosuje się je głównie z powodu walorów estetycznych, ale nie da się ukryć, że często są również niezwykle funkcjonalne. Kamienie są świetnym sposobem na udekorowanie ogrodu i sprawienie, że będzie wyglądał oryginalnie. Efekty będą dostrzegalne dla każdego, niezależnie od tego, czy użyjemy kamieni naturalnych, czy sztucznych.

Ścieżki w ogrodzie – dlaczego są ważne?

Sposobów na wykorzystanie kamieni w ogrodzie jest mnóstwo. Wszystko zależy tak naprawdę od wyobraźni osoby aranżującej. Bardzo często kamieni używa się do wydzielania ścieżek. Ścieżki ogrodowe pozwalają oddzielić teren, po którym można się swobodnie poruszać. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy po ogrodzie często chodzą dzieci, dla których ścieżka stanowi spore ułatwienie. Chodnik z kamienia pomaga również zachować bezpieczeństwo.

Niezwykle ciekawym sposobem na aranżację jest wysypanie dróżek małymi kamyczkami. Można pójść o krok dalej i stworzyć coś na wzór azjatyckiego ogrodu. Taki ogród wysypany jest żwirem w różnych kolorach, który przecinają płyty ogrodowe.

Płyty ogrodowe są obecnie bardzo popularne i ogród azjatycki to tylko jeden ze stylów, w których można ich użyć. Tak naprawdę płyty sprawdzą się w każdym ogrodzie. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby całość była ze sobą powiązana. Nie najlepszym pomysłem jest zbyt częsta zmiana kolorów czy charakteru danych kamieni. Mieszanka wielu różnych stylów raczej się nie sprawdzi. Decydując się na kolor płyty, dobrze jest wybrać nieco jaśniejsze odcienie, które kontrastują z trawnikiem. Ciemniejsze kolory mogą wtopić się w zieloną trawę i efekt będzie mało zadowalający. Ścieżki w ogrodzie mogą mieć np. śnieżnobiały kolor, który nie tylko znacząco oddzieli je od trawnika, ale nada całemu ogrodowi śródziemnomorskiego charakteru.

Chodnik z kamienia można oczywiście poprowadzić w taki sposób, aby tworzył miejsce idealne do spotkań z rodziną. W rozrywkowej części ogrodu można wyłożyć płytą większą część – miejsce to będzie można wykorzystać do np. grillowania. Jeśli ktoś chce pójść o krok dalej, może się pokusić o rzeźby z kamienia, które jeszcze bardziej urozmaicą ogród i wyróżnią go na tle innych.

Jak wykorzystać schody w ogrodzie

Schody z kamienia to kolejna istotna kwestia, której nie wolno pomijać w trakcie projektowania ogrodu. Schody mogą być idealnym łącznikiem domu i ogrodu. Takie przejście jest również niezwykle praktyczne. Nie trzeba obchodzić domu naokoło, wystarczy wejść tylnym wyjściem, wykorzystując do tego piękne kamienne schody. Jednak to nie jedyna możliwość. Schody z kamienia można również stosować we wnętrzu ogrodu. Wszystko zależy od jego rozbudowania i elementów małej architektury. Na wzniesieniach w różnych częściach ogrodu również można użyć schodów. Najważniejsze, aby wszystko stanowiło jedną całość. Nie warto z takimi dodatkami przesadzać, ponieważ często mniej znaczy lepiej. Warto celować w minimalizm.

Schody można układać zarówno z:

  • piaskowca,
  • bloków granitowych,
  • kamienia łupanego warstwowo,
  • kamienia łamanego,
  • kostki kamiennej.

Jak już zostało wcześniej wspomniane – możliwości wykorzystania kamienia w ogrodzie jest mnóstwo i ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Kamień poza schodami sprawdzi się we wnękach, wykuszach, a także będzie idealnym wyborem na okładzinę słupów czy filarów.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalistów?

Umiejętne użycie kamienia w ogrodzie jest bardzo oryginalnym i modnym pomysłem. Bez względu na to, czy naszym celem są kamienne schody w ogrodzie, czy ścieżki ogrodowe, końcowy efekt będzie z pewnością zadowalający. Jednak aby mieć pewność, że tak się stanie, warto skorzystać z oferty naszej firmy, która ma wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Potrafimy wkomponować w każdy ogród przemyślane ścieżki, chodniki czy schody. Warto pamiętać, że nieumiejętne wykończenie ogrodu może okazać się niepotrzebną stratą pieniędzy. Dlatego warto zlecić to zadanie doświadczonemu zespołowi, który nie popełni błędów.

Chodniki z kamienia Kamienne chodniki i ścieżki Kamienne płyty ogrodowe Kamienne schody Schody z kamienia Schody z kamienia w ogrodzie Schody zewnętrzne z kamienia Ścieżki ogrodowe Ścieżki w ogrodzie płyty ogrodowe