Trawnik z rolki czy z siewu. Który sposób będzie lepszy?
Każda osoba, która planuje zakładanie trawnika, musi zdecydować czy lepiej będzie położyć trawnik z rolki, czy użyć tradycyjnej metody wysiewania. Trawnik z rolki wybierany jest często przez osoby, które oczekują natychmiastowych rezultatów. Jest to metoda nowocześniejsza, a co za tym idzie nieco droższa. Jednak każdy ma inne wymogi co do ostatecznego efektu, dlatego wybór często nie jest jednoznaczny. Bez względu wybraną opcję, trzeba znać różnice między nimi i wiedzieć jak pielęgnować trawnik w obu przypadkach.
Trawnik z rolki i jego charakterystyka
Trawa z rolki jest niezwykle prostym i szybkim rozwiązaniem. Wystarczy przed jej rozłożeniem przygotować podłoże, najlepiej przy użyciu glebogryzarki. Trzeba również zwrócić uwagę na jakość samej gleby, a także wybrać odpowiednie miejsce. Przykładowo idealnym miejscem na rolkę są skarpy. Dla skarp można dostać specjalną odmianę rolki, która sprawdza się na wszelkiego rodzaju zboczach i wzniesieniach.
Na początku musimy wybrać drań. Na rynku znajdziemy darń produkowaną na gruncie i na folii. W przypadku rozwiązania z folią ryzyko nieprzyjęcia jest mniejsze, ale cena jest wyższa. Należy również odpowiednio przygotować ziemię, która powinna być wilgotna. Na koniec trzeba jeszcze ułożyć pasy, które muszą dobrze przylegać do podłoża. Układanie najlepiej wykonywać w pochmurne dni. Zakupu darni należy dokonać dopiero wtedy, gdy przygotowaliśmy glebę. Wiele osób kupuje trawę z rolki wcześniej i zostawia ją zwiniętą w rolce na słońcu, co jest dużym błędem. Bardzo ważne, aby poszczególne rolki trawy ściśle do siebie przylegały, dlatego najlepiej posłużyć się 1-2 metrową deską, którą zbijamy pasy trawy. Aby upewnić się, że rolka odpowiednio przylega do podłoża, należy darń przewalcować.
Zaletą trawnika z rolki jest także długi czas użytkowania, ponieważ ma dużą odporność na ujemne temperatury. Jeśli za oknem utrzymuje się stabilna pogoda, to trawnik może nam posłużyć nawet do ostatnich dni listopada. Trawnik tego typu należy odpowiednio pielęgnować, aby utrzymać go w jak najlepszym stanie. Pielęgnacja odbywa się na tej samej zasadzie jak w przypadku trawnika wysianego metodą tradycyjną. Trzeba go regularnie nawadniać, kosić, a także nawozić. Trawa z rolki pozostawiona sama sobie szybko straci swój blask i żółknie.
Sporą wadą trawnika z rolki jest cena. Kupno nasion jest o wiele tańsze niż gotowy trawnik. Ponadto tego typu trawnik lubi miejsca dobrze nasłonecznione, ponieważ w cieniu nie wzrasta tak efektywnie. Pewnym rozwiązaniem jest trawa dostosowana do miejsc cienistych, jednak jej koszt jest jeszcze większy.
Trawnik z siewu – jak i kiedy zakładać?
Wiele osób wybierając trawnik z siewu zastanawia się, kiedy siać trawę. Najlepszym terminem będzie przełom kwietnia i maja lub sierpnia i września. To właśnie w tym okresie temperatura powietrza i wilgotność gleby są najodpowiedniejsze. Należy pamiętać, że zbyt wielkie odchylenia temperatur są bardzo niekorzystne dla kiełkujących nasion.
Trawa nie wymaga bardzo żyznej gleby. Najważniejsze, aby była lekko kwaśna o pH w przedziale 5,5-6,5. Poziom pH mierzymy przy użyciu np. elektronicznego pH-metru. Nie zaszkodzi również, gdy gleba będzie lekka i próchnicza. Ponadto zbyt sucha i piaszczysta gleba jest nieodpowiednia, podobnie jak zbyt mokra i zwięzła. Wtedy trzeba wyrównać różnicę, dodając piasku lub gliny.
Jak siać trawę? Zakupioną mieszankę wysiewamy ręcznie na pożądanym terenie. Zwykle, jeśli potrzebujemy zagospodarować niewielki teren, nie będą nam potrzebne dodatkowe urządzenia czy maszyny. Siejąc trawę, należy zwrócić uwagę na wilgotność podłoża, która powinna być na odpowiednim poziomie jeszcze kilka dni po zakończeniu wysiewania. Nasiona rozrzucamy po terenie i przykrywamy cienką warstwą ziemi. W przypadku silnego wiatru nasiona mogą się przemieszczać, co spowoduje nierównomierne rozłożenie trawy. Warto więc zwracać uwagę na pogodę i rozpocząć sianie w najbardziej dogodnym tygodniu. Pierwsze efekty powinny pojawić się w okresie od 3 do 5 tygodni. Czas ten jest zależny od panujących warunków pogodowych, a także parametrów gleby, na której dokonano wysiewu.
W przypadku terenów większych, powyżej 300 m2, ręczne zasianie trawy będzie bardzo uciążliwe i czasochłonne. Wówczas warto powierzyć to zadanie profesjonalistom dysponującym odpowiednim sprzętem – przede wszystkim glebogryzarką separacyjną, kratownicą do wyrównania terenu, a także specjalną maszyną do ubijania nasion trawy w ziemi. Dzięki użyciu specjalistycznych maszyn możemy być niemal pewni, że po 3-6 tygodni będziemy mogli cieszyć się zielonym i gęstym trawnikiem.
Co jest lepsze, trawnik z siewu czy trawnik z rolki?
Trawnik z siewu to przede wszystkim niska cena i większy wachlarz możliwości. Możemy stosować różne gatunki traw, które są dostosowane do odpowiednich miejsc w ogrodzie. Dzięki temu finalne efekty będą lepsze. Wadą z pewnością jest czas, jaki należy poświęcić na uzyskanie odpowiednich rezultatów. Pierwsze efekty pojawią się dopiero po kilku tygodniach.
Trawnik z rolki jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkich efektach i to jest główna zaleta nowoczesnej metody. Do wad zaliczamy wysoką cenę i czas niezbędny na pielęgnację. Dbanie o trawnik z rolki wymaga od nas takich samych pokładów czasu jak przy tradycyjnym trawniku. Może się zdarzyć, że w okresach kwitnięcia częstotliwość pielęgnacji będzie większa. Ponadto trawa z rolki zwykle nie nadaje się do miejsc z małym dostępem do słońca. Na pewno trawnik z siewu jest trwalszy. Siejemy mieszankę złożoną z 5 typów nasion, z których każdy odpowiada za inne walory trawnika. Ostatecznie trawnik z siewu wydaje się lepszym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie czasowej.