Jak zaprojektować ogród ze skarpą

jak zaprojektować ogród ze skarpą

Jak zaprojektować ogród ze skarpą

Projektowanie ogrodu to bardzo złożony proces, wymagający odpowiedniej wiedzy i kunsztu. To właśnie dlatego najczęściej zadanie to jest zlecane fachowcom, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie. Na co zwraca się szczególną uwagę w trakcie projektowania ogrodu ze skarpą?

Projektowanie ogrodu od strony technicznej

Projektowanie ogrodu powinno być zawsze poprzedzone spotkaniem z klientem, na którym ustalone zostaną najważniejsze kwestie całego projektu. Klienci zazwyczaj mają swoje wizje i wstępne plany, które trzeba skonsultować z fachowcem. Może się okazać, że niektóre pomysły klienta są trafione, a niektóre warto zastąpić alternatywnymi rozwiązaniami. Jest to niezbędna część procesu projektowania ogrodu, jeśli chcemy, aby finalny efekt był jak najlepszy. Ogród należy potraktować jak jeden wielki organizm, gdzie każda jego część uzupełnia się nawzajem. Każdy ogród może być przeznaczony do innego rodzaju wypoczynku.

 

 

Wyróżnić możemy funkcje takie jak:

  • rekreacyjna,
  • sportowa,
  • hodowlana,
  • wypoczynkowa.

Do podstawowych zadań klienta należy wybór konkretnych funkcji. Przykładowo ogród może być podzielony na kilka sekcji. W jednej części można będzie wypoczywać, czytając książkę, a w drugiej znajdą się rośliny hodowlane. Zespół zajmujący się projektowaniem ogrodów ma za zadanie zinwentaryzować przestrzeń i sporządzić dokumentację fotograficzną terenu oraz obszarów sąsiadujących. Niektóre elementy z zewnątrz mogą negatywnie wpływać na odbiór ogrodu, dlatego być może konieczne będzie ich zasłonięcie. Natomiast ładne elementy krajobrazu mogą pozytywnie uzupełnić cały gotowy projekt ogrodu. W dalszej części niezbędne będzie wykonanie projektu ogrodu w formacie 3D, a także sporządzenie kosztorysu wykonawczego. Dzięki temu klient może ze szczegółami poznać koszty poszczególnych części ogrodu. Jest to również moment, w którym można dokonać finalnych zmian, w razie zaistniałej potrzeby.

Kwiaty i rośliny w ogrodzie

Nierzadko rośliny i kwiaty stanowią serce każdego ogrodu. To na nich skupia się cała uwaga i one odpowiadają za to, czy cały system funkcjonuje prawidłowo. Najczęściej na kompozycje rabatowe w ogrodzie składają się krzewy ozdobne i byliny. Wszystkie rośliny powinny być odpowiednio dobrane i połączone ze sobą, aby stanowiły jedną całość. Oczywiście istotne jest również zdanie klienta, ponieważ krzewy i byliny powinny przede wszystkim zaspokoić jego gust estetyczny. Kwiaty i pozostała roślinność powinny ze sobą współgrać. Osoby, które nie mają doświadczenia w projektowaniu ogrodów, często działają po omacku. Wtedy w ogrodzie panuje zupełna zieleń traw bez kompozycji kwiatowych lub przeciwnie, wszystkiego jest za dużo. Rośliny należy podzielić na sekcje i wziąć pod uwagę ich późniejsze nawadnianie. Dobór kwiatów jest istotny również z tego względu, że ogród ma służyć przez wiele lat bez ciągłej ingerencji człowieka. Te ostatnie mogą rosnąć bez przesadzania nawet do kilkunastu lat. Byliny wymagają częstszego przesadzania, podobnie jak rośliny jednoroczne i inne o ozdobnym charakterze. Drzewa znajdujące się w ogrodzie pełnią funkcję nie tylko estetyczną. Chronią przed wiatrem i niwelują hałas docierający z zewnątrz i są szczelną barierą dla zanieczyszczeń powietrza. Na podobnej zasadzie działają wszelkie wzniesienia, które można wykorzystać na swoją korzyść, szczególnie kiedy ogród znajduje się w dosyć ruchliwej okolicy.

System nawadniania ogrodu

Bez odpowiedniego systemu nawadniania nie da się stworzyć funkcjonalnego ogrodu. Zaniedbania w tym zakresie będą prowadzić do poważnych komplikacji i niepotrzebnych wydatków. System nawadniania należy stworzyć, zanim w ogrodzie pojawią się rośliny, w ten sposób można uniknąć późniejszego przekopywania, co pogorszy zdecydowanie efekt wizualny ogrodu. Klienci coraz częściej ze względu na wygodę i oszczędności, wybierają automatyczne systemy nawadniania. Odpowiednio ustawione i wyregulowane systemy, będą funkcjonowały bez częstych ingerencji człowieka. Jednocześnie cały czas można kontrolować ilość zużywanej wody, szczególnie w przypadku dłuższych zmian pogodowych.

Instalację nawadniającą projektuje się podczas wykonywania planu ogrodu. Już wtedy trzeba znać dokładne wymiary, które chcemy zagospodarować, a także miejsca, w których konieczne będzie nawadnianie. Oczywiście uwagę zwraca się również na rodzaj roślinności, a także wilgotność gleby w każdej sekcji. Do podlewania wykorzystuje się w zależności od potrzeb zraszacze, mikrozraszacze lub linie kroplujące. Najczęściej wraz z początkiem lata i jesieni należy dokonać podstawowych konserwacji systemu nawadniania. Czyści się wtedy dysze, reguluje zasięg zraszaczy i dokonuje się ogólnego przeglądu całego systemu. Taką czynność można oczywiście zlecić fachowcom.

Zraszacze są wykorzystywane coraz częściej zarówno na małych i większych terenach. Klienci nie chcą tracić czasu na podlewanie ręczne, które poza czasem kosztuje również sporo sił, co jest szczególnie istotne w przypadku osób starszych. W ogólnym rozrachunku systemy automatyczne są również tańsze, ponieważ zużywają tyle wody, ile faktycznie potrzeba do zaopatrzenia ogrodu. Podlewając ogród ręcznie, nie da się tak szczegółowo odmierzyć potrzebnej ilości wody.

Projektowanie ogrodu ze skarpą

Jak wyżej zostało wspomniane, wzniesienia i skarpy nie tylko cieszą oko i sprawiają, że ogród wygląda nowatorsko, ale przede wszystkim chronią przed hałasem i wiatrem. Podobnie jak przy wyborze roślin czy systemu nawadniającego, tak i przy projektowaniu ogrodu ze skarpą, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Ważną funkcję pełni nasłonecznienie, ponieważ to od stopnia jego natężenia zależy, jakie rośliny będą odpowiednie do usadzenia na skarpie. W przypadku ogrodów zacienionych, do których nie dociera wiele światła słonecznego, warto wybrać byliny takie jak:

  • hosty,
  • żurawki,
  • tawułki Arendsa,
  • brunery.

Na stronie południowej umieszczane są rośliny ciepłolubne, natomiast na północnej byliny skalne. Wybieranie roślin przystosowanych specjalnie do skarp pozwoli zaoszczędzić w przyszłości wiele czasu i niepotrzebnych wydatków na przebudowę.

Istotny jest również kąt nachylenia skarpy. Jeśli skarpa będzie zbyt stroma, to jej utrzymanie będzie bardzo utrudnione. Kamienie przy zmiennych warunkach atmosferycznych mogą opadać ze skarpy, a kora nie będzie się trzymać zbocza. Podobnie bardzo utrudnione będzie utrzymanie prawidłowego nawodnienia. Woda będzie gwałtownie spływać w dół i rośliny znajdujące się na samej górze nie będą odpowiednio nawadnianie. Dlatego też skarpa powinna być nachylona pod kątem 45 stopni, co zapewni jej odpowiednią eksploatację. W zależności od wyboru kąta nachylenia skarpy, konieczne może być zastosowanie innych rozwiązań, takich jak murki oporowe czy specjalne siatki zapobiegające osuwaniu się ziemi. Jednak w przypadku niewielkiego nachylenia, trzeba jedynie odpowiednio dobrać rośliny.

Dobrym pomysłem przy projektowaniu ogrodu ze skarpą jest zastosowanie krzewów, których system korzeniowy będzie wiązał skarpę. Pozwoli to utrzymać całe zbocze w ryzach. Najczęściej wykorzystywane krzewy wiążące to m.in.:

  • irgi,
  • jałowce płożące;
  • kosodrzewina,
  • berberys Thunberga “Atropurpurea Nana”,
  • “Bagatelle”,
  • trzmielina.

Czasami do umocnienia skarpy wykorzystuje się także pnącza typu bluszcz pospolity i winobluszcz pięciolistkowy. Wybór danych krzewów czy pnącz jest bezpośrednio powiązany z nasłonecznieniem skarpy, a także jej nachyleniem. Projekt skarpy powinien być wykonany przez fachowców, którzy wykorzystując wieloletnie doświadczenie, dobiorą w prawidłowy sposób każdy element zbocza.

Dlaczego pielęgnowanie ogrodu jest takie ważne?

Mimo iż w dzisiejszych czasach wszystko jest zautomatyzowane i praktycznie nie trzeba już brać do ręki konewki, to ogród zawsze będzie wymagał minimalnej pielęgnacji. Bez systematycznej pracy, ogród może zatracić swoje największe walory. Dlatego koniecznie trzeba regularnie kosić trawę, przycinać krzewy, drzewa i sprawdzać, czy wszystko technicznie działa bez zarzutu. Niektóre rośliny będą również wymagały ochrony specjalnymi środkami. Szczególnie po intensywnych opadach deszczu i burzach warto sprawdzić, czy w ogrodzie nie ma zniszczeń, ani przesunięć na skarpie. Więcej czasu należy poświęcić na ogród przed i po zimie. Jednak jeśli ktoś nie chce tracić czasu na takie prace, może zlecić ich wykonanie fachowcom. Poza profesjonalnym projektowaniem, w skład naszych usług wchodzi również pielęgnacja ogrodów. Nasz zespół dokona konserwacji systemów nawadniających, a także zabezpieczy ogród przed zimą. Nie będzie również problemu z uruchomieniem ogrodu, gdy nadejdzie wiosna. Dzięki temu mogą Państwo zaoszczędzić cenny czas, a my zadbamy o ogród z największą starannością.