Co zrobić, żeby mieć piękny trawnik w ogrodzie?

trawnik w ogrodzie

Co zrobić, żeby mieć piękny trawnik w ogrodzie?

Zadbany, gęsty i intensywnie zielony trawnik to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu i powód do dumy dla jego właścicieli. Satysfakcjonujący efekt można jednak uzyskać tylko dzięki prawidłowo i regularnie przeprowadzanym zabiegom pielęgnacyjnym. W zakładaniu trawnika i pracach sezonowych może nam pomóc zaufana firma ogrodnicza, są jednak czynności, o które trzeba zadbać we własnym zakresie. Co do nich należy?

 

W jaki sposób zadbać o trawnik w ogrodzie?

 

  1. Prawidłowy siew. Trawnik wysiewamy z odpowiednio dobranej mieszanki traw (głównie ozdobnych lub uniwersalnych). Trawnik można również założyć z rolki. Należy wówczas pamiętać o prawidłowym nawilżeniu podłoża oraz o rozłożeniu trawnika maksymalnie w ciągu dwóch dni.
  2. Koszenie. Systematyczne koszenie to prosta droga do gęstego trawnika. W sezonie trawnik kosimy raz w tygodniu. Ostatnie koszenie przed zimą powinno pozostawić źdźbła trawy o długości około 5 centymetrów. Pierwsze koszenie młodego trawnika wykonujemy, gdy źdźbła osiągną 8-12 centymetrów. Kosimy rano lub wieczorem, zaczynając od brzegów trawnika. W miejscach trudno dostępnych zaleca się używanie podkaszarek. Po każdym koszeniu trawnik powinno się podlać.
  3. Podlewanie. Niemniej ważne jest regularne podlewanie. Młody trawnik podlewamy początkowo kilka razy na dobę, a następnie raz na dobę. Starsze trawniki podlewamy dwa razy w tygodniu, ale częstotliwość jest oczywiście uzależniona od warunków pogodowych. Podlewanie wykonujemy rano. Lepiej podlewać trawnik rzadziej, ale intensywniej.
  4. Dosiewanie. Na wiosnę dosiewamy puste miejsca na naszym trawniku.
  5. Nawożenie. Pierwsze nawożenie należy wykonać, gdy trawa rozpocznie wegetację. Nawozimy od początku wiosny do początku października, raz na miesiąc. Nawozy wiosenne powinny mieć więcej azotu, natomiast jesienne więcej potasu.
  6. Wertykulacja. Jest procesem pionowego nacinania trawnika, dzięki któremu można usunąć filc, czyli zbite kłącza i pędy. Zabieg wertykulacji wykonujemy na początku wiosny oraz pod koniec lata. Jego skuteczność opiera się na dwukrotnym nacięciu darni, w naprzemiennych kierunkach oraz dokładnym zgrabieniu resztek filcu. Po wertykulacji dosiewamy trawę, jeśli zajdzie taka potrzeba oraz koniecznie – nawozimy ją.
  7. Aeracja. Obok wertykulacji, powinno się również przeprowadzać aerację, czyli napowietrzanie trawnika. Wykonujemy ją wiosną oraz jesienią.
  8. Wałowanie. Wykonujemy je ciężkim wałem, zaraz po ustąpieniu zimowych mrozów. Ten zabieg pielęgnacyjny stosowany jest w celu wyrównania darni, wypiętrzonej w wyniku niskich temperatur.
  9. Grabienie. Szczególnie istotne znaczenie ma grabienie trawy przed zimą oraz po jej zakończeniu. Przygotowując trawnik do zimy, należy regularnie usuwać z niego opadłe liście, natomiast po zimie trzeba pozbyć się zalegających pod śniegiem resztek roślinnych. Proces ten sprzyja regeneracji naszego trawnika.