Jak założyć ogród w stylu wiejskim?

praca w ogrodzie

Jak założyć ogród w stylu wiejskim?

Projektowanie i zakładanie ogrodów w określonym stylu to coraz powszechniejsza metoda aranżacji przydomowej przestrzeni zielonej. Wybór jest naprawdę szeroki, począwszy od stylów narodowych (angielskie, francuskie, japońskie), poprzez śródziemnomorskie, aż do cieszącego się niesłabnącą popularnością – stylu wiejskiego. O czym trzeba pamiętać, zakładając ogród w stylu wiejskim?

 

Swojski i naturalny

Ogród w stylu wiejskim jest swojski, naturalny i romantyczny. Przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa, kojarzy się ze swobodą i radością. Łączy w sobie funkcję ozdobną i użytkową, ma nieformalny charakter i może być założony nawet na niewielkiej powierzchni. Jego cechą charakterystyczną jest duże nagromadzenie roślin. Aby uniknąć przypadkowości i chaosu, należy go szczegółowo zaprojektować. Jeśli nie czujemy się na siłach w odpowiednim doborze roślin i ich skomponowaniu, warto powierzyć to zadanie doświadczonej firmie ogrodniczej. Ogród wiejski często sprawia wrażenie, że rośliny rosną w nim „dziko”, ale to tylko pozory – nie można pozwolić rozrastać się im dowolnie i trzeba je odpowiednio pielęgnować. Rośliny w takim typie ogrodu nasadzane są piętrowo – najwyżej umieszcza się krzewy i wysokie kwiaty, najniżej byliny. Rabaty mają nieregularne kształty, są kolorowe i złożone z roślin, kwitnących w różnych terminach. Należy je jednak dobrać w taki sposób, aby rabaty zaczęły kwitnąć już w marcu. Zakładanie ogrodów w stylu wiejskim wiąże się z wykorzystaniem takich roślin, jak bzy, malwy, słoneczniki, jarzębiny, floksy, dalie, astry, nagietki, goździki, nasturcje, piwonie, lilie, kaliny, krwawniki, chryzantemy czy ostróżki. Nie zapomnijmy także o drzewach owocowych! Oprócz rabat kwiatowych i drzew owocowych, warto pomyśleć o ogródku ziołowym – projektujemy go na stanowisku nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru. Przy płocie warto posadzić winobluszcz, albo inną roślinę pnącą, np. dynię ozdobną albo powojniki. Nasadzenia w ogrodach wiejskich najczęściej są współrzędne, czyli łączące rośliny ozdobne z użytkowymi – takie rozwiązanie pozwala skutecznie chronić rośliny przed szkodnikami. Właściwość tą można wykorzystać, jeśli planujemy dodatkowo ogródek warzywny.

 

Rośliny to nie wszystko

Bardzo istotne znaczenie w zakładaniu ogrodów wiejskich mają elementy małej architektury takie, jak kamienne mostki, pergole, drewniane płoty i przepierzenia czy niewielkie stawy. Specyficzny nastrój buduje się również za pomocą przedmiotów – ceramicznych donic i dzbanów, wiklinowych mebli, drewnianych ławeczek, charakterystycznych drewnianych kół od wozów, metalowych kanek na mleko, konewek, pękatych beczek, stalowych ram rowerowych, starych narzędzi rolniczych… pomysłów na ciekawą aranżację starych przedmiotów użytkowych i zaadaptowanie ich w roli ozdobnej – jest nieskończenie wiele. Zakładanie ogrodu wiejskiego wiąże się również ze specyficznym podziałem przestrzeni. Ogród wiejski zazwyczaj podzielony jest na kilka części (za pomocą pojedynczych drzew, lekkich płotów metalowych, żywopłotów lub wiciokrzewów), dzięki czemu można zbudować wrażenie głębi.