Jak dbać o ogród jesienią?

Jesienne prace ogrodnicze

Jak dbać o ogród jesienią?

Wiele osób uważa, że prace pielęgnacyjne w ogrodzie, dotyczą tylko wiosennych miesięcy. To duży błąd, ponieważ zaniedbanie ogrodu jesienią może nieść negatywne skutki i być bardzo szkodliwe dla roślin. Jesień to bardzo ważna pora roku dla roślin w naszych ogrodach, podczas której wymagają one szczególnej troski. Należy bowiem odpowiednio przygotować je do zimy, aby w nienaruszonym stanie przetrwały mroźny czas.

 

Prace porządkowe i sadownicze

Jesień to idealna pora na ogrodowe porządki. Z ogrodu należy usunąć resztki roślin takie, jak pędy, opadłe liście czy przekwitłe kwiaty. Takie resztki warto wykorzystać do stworzenia kompostownika, ale tylko pod warunkiem, że nie zostały one zaatakowane przez szkodniki. Do przygotowania kompostownika wykopujemy dół, w którym będziemy składować odpady zielone, a po wypełnieniu zasypujemy go ziemią lub przykrywamy folią. Usuwamy również rośliny jednoroczne, pamiętając, że należy to zrobić w całości – czyli łącznie z korzeniem. Bylinom z kolei przycinamy tylko część naziemną. Pamiętajmy także o regularnym usuwaniu opadłych liści z trawnika, ponieważ ich długotrwałe zaleganie może mieć niekorzystny wpływ na naszą murawę. Porządki to jednak nie jedyna czynność, którą wykonujemy w ogrodzie jesienią. Wbrew pozorom to doskonała pora roku na sadzenie nowych roślin i przesadzanie roślin iglastych oraz zimozielonych. Zwłaszcza rośliny z odkrytym systemem korzeniowym dobrze się przyjmą, jeśli posadzimy je jesienią. O tej porze roku należy ponad to posadzić rośliny cebulowe, które zakwitną wiosną. Cebulki i bulwy tulipanów, krokusów, narcyzów, żonkili czy hiacyntów zimują w gruncie. Można także posadzić kwiaty jesienne – cyklameny lub amarylisy. Trzeba się poza tym zatroszczyć o rabaty i warzywnik – należy je przekopać, mniej więcej na głębokość szpadla. Właściciele oczek wodnych muszą dodatkowo oczyścić swój zbiornik z liści oraz zabezpieczyć go specjalną siatką. Na końcu nie zapomnijmy o nawodnieniu naszych roślin przed zimą, zwłaszcza jeśli długo trwa okres bezdeszczowy.

 

Zabezpieczenie roślin przed mrozem

Wiele gatunków roślin, uprawianych w naszych klimacie, jest mrozoodporna. Niektóre rośliny, zwłaszcza młode okazy, należy jednak zabezpieczyć przed szkodliwym oddziaływaniem warunków pogodowych. Ziemie wokół takich roślin zabezpieczamy korą lub gałązkami świerkowymi. W ten sposób ochraniamy byliny, pnącza i krzewy, które na zimę przycina się nisko nad ziemią (róże, hortensje). Część roślin zimozielonych należy zabezpieczyć w ich części naziemnej – zazwyczaj w tym celu używa się agrowłókniny. Agrowłókniną lub innym przewiewnym materiałem, zaczepionym o paliki, osłaniamy również trawy ozdobne, uprzednio związane. Rośliny o kształtach stożkowych należy obwiązać sznurkiem, aby zapobiec zaleganiu czap śnieżnych w koronach.