O czym trzeba pomyśleć przed założeniem ogrodu?

Przed rozpoczęciem projektowania ogrodu

Projektowanie i zakładanie ogrodu wymaga dokładnego przeanalizowania wielu istotnych kwestii. Warto się nad nimi zastanowić nawet, jeżeli korzystamy z usług doświadczonej firmy ogrodniczej. Wykwalifikowani specjaliści z pewnością o większość z tych rzeczy nas zapytają, dlatego warto się do tego przygotować. Jakie elementy trzeba zatem rozważyć?

 

Jaką funkcję ma pełnić ogród?

Podstawowe pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, dotyczy roli, jaką ogród ma pełnić w naszym codziennym życiu. Istotna jest między innymi ilość domowników oraz ich wiek – dzieci zupełnie inaczej będą spędzały czas na ogrodzie niż osoby starsze. Trzeba się zastanowić, czy ogród ma pełnić funkcję wypoczynkową (wówczas nacisk zostanie położony na zagospodarowanie stref relaksu), rekreacyjną (taki ogród zazwyczaj posiada wydzielone miejsce do uprawiania aktywności fizycznej lub kącik dla dzieci), użytkową (wtedy najczęściej łączony jest z ogródkiem warzywnym) czy reprezentacyjną? Prawidłowe określenie funkcji będzie pierwszym krokiem w procesie projektowania ogrodu. Następnie należy zastanowić się, na uzyskaniu jakiego stylu nam zależy – geometrycznego, pozornie chaotycznego, a może wiejskiego? Popularne jest projektowanie ogrodów w stylach, odwołujących się do tradycji narodowej, np. angielskiej albo japońskiej, ale trzeba mieć wtedy na uwadze, czy taki ogród dopasuje się wizualnie do domu i otoczenia. Funkcja ogrodu będzie również determinować takie kwestie, jak obecność automatycznego nawadniania i oświetlenia, a także powierzchni utwardzonych. W przypadku ogrodu typowo ozdobnego, trzeba się zastanowić, czy będziemy w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu na jego pielęgnację? Jeżeli nie, należy rozważyć współpracę z firmą ogrodniczą, świadczącą usługi w takim zakresie.

 

Rośliny i co poza tym?

Oczywiście możemy zasugerować projektantowi, jakie rośliny chcielibyśmy widzieć w naszym wymarzonym ogrodzie. Trzeba jednak wziąć przy tym pod uwagę, czy któryś z członków rodziny nie ma alergii na dane rośliny albo czy nie są one trujące dla zwierząt, jeśli jakieś posiadamy. Rodzaj roślin należy także dostosować do wielkości działki, poziomu jej nasłonecznienia, warunków wodnych oraz rodzaju gleby. Jeżeli na działce znajdują się drzewa – zastanówmy się, czy chcemy je zatrzymać? Oprócz roślin, istotne jest również, czy będziemy potrzebować dodatkowych budynków na terenie działki takich, jak wiaty czy budynki gospodarcze oraz czy chcemy przeznaczyć miejsce na taras? Rozważmy możliwość umieszczenia na ogrodzie altanki, pergoli albo oczka wodnego lub kaskady. Czy będziemy chcieli posiadać wyodrębnione miejsca na zabudowę grilla lub ogniska? Ważne jest także, czy planujemy zagospodarować przestrzeń dedykowaną dzieciom – np. z piaskownicą, domkiem, zjeżdżalnią czy trampoliną.

Skontaktuj się z nami

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Zbigniewa Pulchnego prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Pulchny Zbigniew Firma Ogrodnicza "OGRÓD" z siedzibą w Szczerbicach (44- 293) przy ul. Sumińskiej 4a, w celu nawiązania kontaktu telefonicznego mającego na celu przedstawienie oferty oraz przesyłania treści marketingowych związanych z działalnością Zbigniewa Pulchny na mój adres e-mail podany powyżej w formularzu kontaktowym.
polityką prywatności
Informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości następujący adres e-mail: biuro@ogrod.info.pl spod adresu, którego zgoda dotyczy. Informujemy, że nie jesteście Państwo profilowani z wykorzystaniem danych zawartych w formularzu kontaktowym. Państwa dane objęte treścią formularza nie będą przekazywane poza EOG ani udostępniane organizacjom międzynarodowym.

Adres siedziby firmy

PROJEKTOWANIE
I ZAKŁADANIE OGRODÓW
mgr inż. Zbigniew Pulchny

Szczerbice, ul. Sumińska 4 A

tel. (32) 430 20 79
tel. kom. 601 468 084
e-mail: biuro@ogrod.info.pl

O nas

Firma nasza wykonuje wszelkie usługi ogrodnicze na poziomie który zadowoli najbardziej wymagających klientów.

Wykonujemy projekty komputerowe, które pozwalają przedstawić Państwu każdy fragment ogrodu w realnym kształcie i nie będą wymagały od Państwa szczególnej wyobraźni przestrzennej.

'